Contacts & Directories

Clinical Departments & Graduate Training Programs

 

Department/Residency
Subspecialty/Fellowship
Department Chair Program Director Program Coordinator Coordinator Location Coordinator Phone  (816)
Anesthesiology Jennifer Elliott, M.D. Michael Duncan, M.D. Lisa Young SLH 932-5132
Community &
Family Medicine
Michael O’Dell, M.D. Beth Rosemergey, D.O., FAAFP Terry Winbush TMCL 404-7751
Geriatric Medicine Jon Dedon, M.D. Kathy Crawford TMCL 404-7751
CFM-Sports Medicine Meg Gibson, M.D. Kathy Crawford TMCL 404-7751
Emergency Medicine D. Adam Algren, M.D. Amy Stubbs, M.D. Christina Mayne TMC 404-5075
  Lara Maisch TMC 404-1538
Internal Medicine (IM) Jill Moormeier, M.D. David Wooldridge, M.D. Debby Mintner SLH 932-3406
Brie East TMC 404-0525
Stacy Ewing TMC 404-0957
Cardiovascular Disease Johnathan Enriquez, M.D. Jeanette Wheeler SLH-MAHI 932-5475
Clinical Cardiology – Electrophysiology Sanjaya Gupta, M.D. Jeanette Wheeler SLH-MAHI 932-5475
Interventional Cardiology Steven Laster, M.D. Jeanette Wheeler SLH-MAHI 932-5475
Advanced Heart Failure & Transplant Anthony Magalski, M.D. Jeanette Wheeler SLH-MAHI 932-5475
Critical Care Majdi Hamarshi Marcie Cox SLH 932-2047
Endocrinology, Diabetes, & Metabolism Brandon Barthel, M.D. Tani Daumas TMC 404-0917
Gastroenterology (GI) Wendell Clarkston, M.D. Marcie Cox SLH 932-0257
Hematology/Oncology Jill Moormeier, M.D. Tani Daumas TMC 404-0917
Infectious Disease David Bamberger, M.D. Tani Daumas TMC 404-0917
Pulmonary/Critical Care Gary Salzman, M.D. Marcie Cox SLH 932-0257
Sleep Medicine Abid Bhat, M.D. Tani Daumas TMC 404-0917
Internal Medicine/Pediatrics Jacqueline Kitchen, M.D. Tani Daumas TMC 404-0525
  Brie East TMC 404-0917
Neurology Charles Donohoe, M.D. Sean Gratton, M.D. Terry Borghardt TMC 404-52755
Veronica Byers-Harms SLH 932-2582
Obstetrics & Gynecology Dev Maulik, M.D. Pedro Morales, M.D.  Lois Ho TMC 404-0886
Maternal Fetal Medicine Dev Maulik, M.D. Dev Maulik, M.D. Rachel Joyner TMC 404-0880
Ophthalmology Nelson Sabates, M.D. Matthew Sniegowski, M.D. Saundra Thompson TMC-EF 404-1780
Oral & Maxillofacial Surgery Brett Ferguson, D.D.S. Thaer Daifallah, D.D.S. Anita Haney TMC 404-4356
Orthopaedic Surgery Akin Cil, M.D. Amelia Sorensen, M.D. Nicole Larm TMC 404-5406
Sports Medicine Fellowship Christopher Shaw, M.D. Sonia Neil TMC (816)404-5406
Pathology Kamani Lankachandra, M.D. Kamani Lankachandra, M.D. Eric Ervin TMC 404-0582
Pediatrics
Allergy &   Immunology Michael Artman, M.D. Paul Dowling, M.D. Nancy Draffen-Brown CMH 234-1693
Orthopaedics Brad Olney, MD. Nigel Price, M.D. Danelle Vogt CMH 983-6875
Pathology Eugenio Taboada, M.D. Melissa Gener, M.D. Joanna Bradley CMH 234-1693
Radiology Doug Rivard, D.O. Amy Dahl, M.D. Nancy Draffen-Brown CMH 234-1693
Surgery Shawn St. Peter, M.D. Shawn St. Peter, M.D. Danelle Vogt CMH 983-6875
Surgical Critical Care Shawn St. Peter, M.D. David Juang, M.D. Danelle Vogt CMH 983-6875
  Pablo Aguayo, M.D.
Psychiatry Stephen P. Jarvis, M.D. (Interim) Timothy Dellenbaugh, M.D. Sherry Bushmoyer CBM 512-7439
Radiology John Borsa, M.D. Jessica Sanchez, M.D. Julie McCollum SLH 932-2237
Neuroradiology John Borsa, M.D. William Holloway, M.D. Jessica Kelsey, RN SLH Julie McCollum SLH 932-2237
Surgery Glenn Talboy, M.D. Brook Nelson, M.D. Donita Patterson TMC 404-5372
Dora Browne TMC 404-0677